Uniós állampolgárok hagyatéki ügyében a legfontosabb jogforrás a AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS 650/2012/EU RENDELETE (2012. július 4.) az öröklési ügyekre irányadó joghatóságról, az alkalmazandó jogról, az öröklési ügyekben hozott határozatok elismeréséről és végrehajtásáról, valamint az öröklési ügyekben kiállított közokiratok elfogadásáról és végrehajtásáról, valamint az európai öröklési bizonyítvány bevezetéséről.
A rendelet a határon átnyúló öröklési ügyek három fő kérdését szabályozza.
- A joghatóság kérdése., ami arra ad választ, hogy az örökléssel kapcsolatos jogi eljárásokat (így pl. egy hagyatéki eljárást) melyik uniós tagállamban lehet majd lefolytatni, azaz melyik tagállam bíróságának, közjegyzőjének vagy más szervének lesz majd eljárási jogosultsága.
- Az alkalmazandó jog meghatározása: a rendeletben lefektetett egységes előírások rendelkeznek arról, , hogy egy adott esetben az örökhagyó hagyatékának sorsát melyik állam öröklési jogszabályai alapján elbírálni.
- A rendelet szabályozza az egyes uniós tagállamok bíróságai, közjegyzői vagy más hatóságai által öröklési ügyekben meghozott határozatok (pl. hagyatékátadó végzések) tagállamok közötti kölcsönös elismerését is.
Bár a Rendelet 2015. augusztus 17 napja óta hatályban van, ügyfeleink és sok esetben a külföldi közjegyzők is meglehetősen bizonytalanok a rendelet szabályainak alkalmazása során.
Irodánk széleskörű tapasztattal rendelkezik nemzetközi vonatkozású hagyatéki eljárásokban és öröklési ügyekben.
Vállaljuk
- végintézkedéssel, hagyatéki ügyekkel kapcsolatos jogi tanácsadást
- Irodánk teljes körűen tudja intézni a magyarországi hagyatéki eljárás lebonyolítását, a hagyatéki leltár felvételétől kezdve a külföldi iratok hiteles fordításának ügyintézésén át a közjegyző előtti hagyatéki tárgyaláson való képviseletet is beleérte.
- Szükség esetén megbízóink jogos öröklési igényeit peres eljárásban is érvényesítjük.